Co je třeba vědět o závěrečné práci (platí pro bakalářskou i magisterskou diplomovou):
- Závěrečná práce by měla mít nějaký přínos, tedy být užitečná samotnému diplomantovi a také jiným studentům, spolupracovníkům, ...
- Diplomant by při psaní (programování apod.) práce měl využít znalosti, které již získal při studiu, ale také by měl nastudovat něco dalšího (tj. účelem práce je mimo jiné prověřit schopnosti samostudia a vyhledávání potřebných informací).
- Účelem práce je také prověřit schopnost diplomanta formulovat a podat své myšlenky, tedy práce by měla být stylisticky, gramaticky a typograficky OK, a ve vhodném rozsahu (ani moc stručná, ani moc rozsáhlá). Častým nedostatkem jsou bohužel gramatické chyby, přestože většina studentů píše práci v programu umožňujícím kontrolu pravopisu.
- Diplomant by měl komunikovat se svým vedoucím, a to ne až měsíc před odevzdáním, ale už v průběhu vytváření práce, jinak by se mohlo stát, že vedoucí "nečekaně" práci nepustí k obhajobě, protože se velmi vzdaluje od jeho představ nebo má dokonce nepřípustné nedostatky, které si diplomant neuvědomil.
- Závěrečná práce má být především prací diplomanta. Přepisy převzatých textů (ať už z knih nebo z Internetu, včetně přeložených z jiných jazyků) se sem tam mohou vyskytovat, ale pouze jako řádně označené citace (např. kurzívou a v uvozovkách) s uvedením zdroje (nesmíme porušovat autorské právo). Totéž se týká obrázků. Pokud chce diplomant uvést konkrétní údaje, na jejichž vytvoření (výpočtu) se nepodílel, například statistické údaje, taktéž musí uvést zdroj.
- Pokud ze zdroje necitujete, ale pouze z něj využíváte informace, pak jde o parafrázi. Parafráze musí být formulována samostatně, bývá stručnější než podání dané informace v původním zdroji (je obvyklé také kombinovat více zdrojů, i kvůli ověření informace), a také u parafráze se uvádí odkaz na zdroj.
- Diplomant musí uvést všechny zdroje, které použil, a to jak papírové (knihy, časopisy), tak i elektronické (internetové stránky). Používejte https://www.citacepro.com/, můžete tam využít přihlašování přes univerzitu. Doporučuji seznam použité literatury tvořit postupně při používání těchto zdrojů, ono se to zapomíná a ztrácí.
- Víceméně je jedno, v jakém programu je práce vytvářena (to se týká písemné části - textového editoru, i případné praktické části - programu), i když některé prostředky jsou samozřejmě vhodnější než jiné. Důležité je, aby písemná část byla stylisticky, gramaticky a typograficky správně, s vhodným stylem. Pokud je součástí práce program, měl by být dodán také zdrojový kód, a to přehledný a okomentovaný.
- Výhodou je praktická použitelnost práce.
Podrobné informace, šablony pro psaní závěrečných prací a metodiku najdete na stránce předmětu Seminář k bakalářské práci (I, II).
Návrh témat bakalářských a magisterských diplomových prací
Témata jsou v informačním systému (tam se jim říká "Rozpisy témat"). Dostanete se k nim přes Student - Během studia - Rozpisy témat, případně přes vyhledávání. Nápovědu k rozpisům najdete na https://is.slu.cz/auth/napoveda/student/rozpisy_temat.
Pro inspiraci můžete navšívit Repozitář závěrečných prací na SU, případně seznam mnou v minulosti zadaných prací.