Hlavní stránka

Hardware a komunikační technologie

Vyučován v letním semestru (2019/20):

Cvičení pondělí 9.-10. hodina (14:45-16:15) v učebně LEI

Požadavky

Zápočet:
  • Debata nad hardwarem a diagnostickými programy.
  • [PDF] Seznam otázek (úkolů) ke zkoušce, každý si vytáhne dva úkoly (soubor bude upraven tak, ať jsou čísla úkolů jednoznačná). Seznam otázek ještě aktualizuji.

Obsah cvičení

Předpokládá se, že studenti již mají za sebou alespoň předmět Architektura poč. systémů/Technické vybavení osobních počítačů a případně Počítačová síť a internet, anebo potřebné znalosti získali jiným způsobem.

Budeme se zabývat typickými vlastnostmi a technologiemi různých zařízení a komponent, zjišťováním informací o komponentách, jejich posuzováním a srovnáváním, testováním a některými opravami. V druhé části semestru se věnujeme počítačovým sítím, zaměříme se na diagnostiku a servery.

V hodinách budeme hlavně zkoušet různý testovací software a učit se vyhledávat informace o hardwaru a sítích (na webu). Mohli bychom si také vyzkoušet krimplování konektorů. Obsah cvičení bude během semestru postupně utřepáván, v prvním roce výuky se předpokládá zjednodušený provoz.

Přehled probírané látky:

Materiály

Skripta

Další materiály doplňující anglickou verzi (vpodstatě zahrnuto v české verzi):

Kalkulačky pro zjištění energetické spotřeby počítačové sestavy:

Obvykle jde o stránky s formuláři, kde vybíráme z předdefinovaných možností, účelem je dobrat se k počtu wattů, který je doporučenou spotřebou PSU. Upozorňuji, že u těchto kalkulaček je třeba si dávat pozor na několik věcí:

Výsledky berte s rezervou a na rezervu nezapomeňte taky při využití těchto výsledků.

Takže tady máme pár kalkulaček:

Hlavní zdroje